خواهران تولید کننده کیف وکفش چرمی

در اخبار توسط مهدی کاکایی

خواهران تولید کننده کیف وکفش چرمی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، وقتی از سطح کوچه ای در ورامین ، ۱۵ پله به زیرزمین رفتیم، صدای چکش و میخ وبوی چسب و چرم ،ابتدا فضای کاری مردانه  ای را در ذهن تداعی کرد اما دیدن خواهرانی چکش به دست و تولید کننده کیف و کفش های متنوع ، ما را متعجب کرد.زهره خانی قلعه خواهر کوچکتراست او که ۳۱ سال سن دارد به دلیل علاقه شدید به طر احی کفش، پس از گذراندن دوره های آموزشی  و نیزبه صورت تجربی در کارگاه های مختلف ، به این شغل تقریبا مردانه قدم گذاشته است.

او تولید خود را از دوسال پیش در اتاقی ۱۲ متری در خانه پدری به تنهایی آغاز کرد اما اکنون خواهربزرگتر و یک بانوی علاقمند دیگر را در کارگاه ۸۰ متری  اش مشغول به کار کرده است.این بانوی کارآفرین درباره مشکلات ورود به حرفه تولید کفش و کیف گفت: هیچ کس باور نمی کردیک زن بتواند از عهده کاری مردانه برآید.

از اینرو همه، امکان موفقیت من را دراین زمینه غیر ممکن می دانستند.وی افزود: برای یادگیری روند صفر تا صد تولید کفش باید دست کم یک سال در کارگاه های تولیدی ، مهارت آموخت اما من دو ماهه موفق شدم  یه این هدف برسم.خانی قلعه گفت: در ابتدای راه  ، آنقدر دست هایم به علت فشار وسختی درد می کرد که مجبوربودم از شدت درد آنها را با دستمال ببندم .در این واحد تولیدی کوچک ، روزانه سه کفش ؛ دو کیف و انواع محصولات چرمی دیگر تولید می شود. این محصولات  با استفاده از کانال تلگرامی ،  به فروش می رسند.

آنها تبلیغات نکرده اند و بیشتر مشتریان از همسایه ها ، دوستان و اقوام هستند به همین دلیل گاه تا دوماه طول می کشد تامحصولات شان به طور کامل به فروش برسند.خانم خانی قلعه با بیان اینکه برای راه اندازی این کارگاه کوچک حدود ۴۰ میلیون تومان هزینه کرده است گفت: تا کنون از تسهیلات بانکی استفاده نکرده است زیرا سود آن زیاد و غیر اقتصادی است.

وی از نبود نمایشگاهی برای عرضه محصولات و دستاوردهای زنان کارآفرین در سطح شهرستان ورامین گله کرد و افزود: در نمایشگاه های موقتی که در یکسال گشته راه اندازی شد فروش ما سه برابر و انگیزه ما  چندین برابرشد.این بانوی کارآفرین گفت: اگر نمایشگاه دائمی در شهر راه اندازی شود ما با اطیمنان بیشتر و خاطری آسوده تر ، تولید را ارتقا می بخشیم.

مسئول امور بانوان فرمانداری ورامین دراین زمینه گفت: در یک سال گذشته چهار نمایشگاه موقت به منظور معرفی وعرضه دستاورهای زنان کارآفرین در ورامین راه اندازی کردیم و بنا داریم با همکاری دیگر ادارات ونهادها ، نمایشگاهی دائمی در این شهرستان راه اندازی کنیم.