کیف مدارس، دغدغه ای از کودکان تا بزرگسالان

در مقالات توسط مهدی کاکاییارسال نظر

خانواده ها و والدین به دنبال مقاومت، مقرون به صرفه بودن و راحتی در کیف مدارس می گردنند و کودکان نیز به دنبال زیبایی و داشتن برخی امکانات ویژه در آن هستند. ظاهرا این دودیگاه به راحتی می تواند در یک کیف مدارس جمع شود و باعث شود به راحتی مشکل انتخاب حل شود.
کیف مدارس، دغدغه ای از کودکان تا بزرگسالان

ماه مهر و اواخر شهریور ماه، شاید اوج دغدغه های والدین و کودکان در یک موضوع مشترک می باشد.

تهیه لوازم التحریر. داشتن یک  وسیله و رفتن و خریدن آن خود به خود هیجان انگیز است حال در فصلی که به یمن باز شدن مدارس باعث می شود چندین قلم وسیله جدید خریداری شود، کودکان و محصلان بال و پر باز می کنند. این هیجان زیاد گرچه برای والدین شیرین و دلچسب است.

اما استرس زا نیز می باشد. به نوعی کودکان از دید خود دوست دارند بهترین و زیباترین وسایل را داشته باشند. و والدین از دید خود می خواهند به صرفه و در عین حال مقاوم ترین و مناسب ترین جنس ها را برای کودکان خود تهیه کنند. این دو زاویه دید نمی تواند با توضیح و تفسیر و جنگ و بحث و دلایل منطقی و … به یکدیگر نزدیک شوند. بلکه کاملا برعکس این بحث ها می توانند هر کدام از طرفین را در جای خود مستحکم تر و باعث دور شدن، آنها از یکدیگر شوند.

کیف مدارس یکی از مهمترین این وسایل می باشد که شاید اوج این بحث و جدال ها نیز بر سر آن اتفاق می افتد.

چرا که از دید والدین جنسی نیست که بتوان در آن آزمون و خطا کرد و به راحتی دست به تعویض آن زد. از طرف دیگر کودک کیف مدارس را به نوعی ویترینی زیبا برای مجموعه وسایل خود می داند و می فهمد که این کیف اوست که بیشتر از هرچیز دیگری در فضای مدرسه و بیرون دیده می شود.

این بحث و جدال ها تنها یک راه حل دارد و آن این است که جنسی در بین انواع کیف مدارس پیدا شود که به نوعی حاصل نقطه تلاقی این دو دیدگاه باشد و باعث شود که هر دو طرف از انتخاب آن راضی باشند. این یعنی بهترین موقعیت و فرصت برای تولید انواع مناسب کیف مدارس.

اما این نقطه تلاقی چه ویژگی هایی می تواند داشته باشد. در ادامه آن را بیشتر توضیح می دهیم.

کیف مدارس و ویژگی های مناسب آن
همانطور که در بالا گفتیم معمولا خانواده ها و والدین به دنبال مقاومت، مقرون به صرفه بودن و راحتی در کیف مدارس می گردنند و کودکان نیز به دنبال زیبایی و داشتن برخی امکانات ویژه در آن هستند. ظاهرا این دودیگاه به راحتی می تواند در یک کیف مدارس جمع شود و باعث شود به راحتی مشکل انتخاب حل شود. اما چرا این چنین نمی شود؟ دلیلش کاملا مشخص است.

برخی سودجویی ها و یا بهتر بگوییم کم فروشی هایی که در عرصه تولید کیف مدارس صورت می گیرد باعث شده است که معمولا تمام این ویژگی ها یک جا جمع نشود و اگر این چنین شود هیچگاه گزینه مقرون به صرفه بودن نمی تواند در کنار آن ها قرار بگیرد. در حقیقت حتی خود دید والدین که راحتی و مقاومت و مقرون به صرفه بودن را می خواهند، نمی شود در یک کیف جست و جو کرد. دلیلش نیز واضح است.

امروز این کودکان ما هستند که قدرت تصمیم گیری بالاتری دارند و هر آنچه که بخواهند به سادگی و یا با کمی پافشاری به دست می آورند. حال کودکان چه می خواستند؟

زیبایی و زرق و برق و برخی امکانات ویژه برای آن ها ملاک بود.

ویژگی هایی که به مراتب از تامین ویژگی های نیازهای بزرگسالان راحت تر و مقرون به صرفه تر است.

از این رو برخی تولیدات کیف مدارس به خصوص تولیدات کیف مدارس خارجی چون چینی با تولید انبوه این نوع کیف مدارس باعث شده اند تا کودکان آن ها را انتخاب کنند. گرچه به ظاهر قیمت کمتری نیز دارند. اما سود اصلی آن ها در فروش بالای آن ها می باشد. در حقیقت بجای استفاده چند ساله از یک کیف، این نوع کیف مدارس، به مدت نهایتا چند ماه کاربرد خواهد داشت.

اتفاقی که به نوعی تبدیل به کابوس خانواده ها شده است. از طرف دیگر وجود این چنین کیف هایی بازار کیف مدارس داخلی را کساد کرده است. بنابراین باید والدین و تولیدات کیف مدرسه دست به دست یکدیگر دهند تا این مشکل را به نوعی درست حل کنند.

اتحاد بین والدین و تولیدی های کیف مدارس

همانطور که در بالا بحث کردیم، برای حل مشکل و برطرف کردن این دغدغه اساسی، باید والدین و تولیدات کیف مدارس با هم دیگر به طور ناخودآگاه همکاری کنند. در حقیقت تولید های این نوع کیف ها الان می دانند که از کجا ضربه خورده اند اما نمی توانند ریسک کننده که با ایجاد تلاقی بین دو دیدگاه و رعایت آن در تولیدات خود بتوانند سرپا بمانند.

چرا که رعایت تمام این دیدگاه ها به خودی خود هزینه بالایی را می طلبد. و هزینه بالا چیزی نیست که خانواده ها آن را بخواهند. اما می توان این مشکل را با کمی خویشتن داری حل کرد. از طرف تولیدات انواع کیف مدارس باید این اقدام صورت بگیرد که در مدت زمان کوتاه خود را به گرفتن سود بسیار کم راضی کنند و به نوعی با این حربه خود را سرپا نگه دارند.

از طرف دیگر خانواده ها نیز باید این واقعیت را قبول کنند که یک هزینه به نسبت بزرگ بسیار بسیار به صرفه تر از ۱۰ بار هزینه کم کردن است. به قول انگلیسی ها : آنقدر ثروتمند نیستم که جنس ارزان بخرم.

در نهایت می توان گفت که یک کیف مدرسه مناسب و با توجه به تمام ویژگی هایی که بیان کردیم شاید به سختی پیدا شود، با حضور انواع تولیدی های چینی و .. در بازار ایران این امان سخت تر از گذشته شده است.

اما با کمی تلاش و البته کمی دقت در انتخاب می توان تعاملی خوب و مناسب بین والدین و تولیدکنندگان اتفاق بیافتد و این تعامل هیچ منافاتی با خواست کودکان نخواهد داشت. به هرحال علاوه بر زیبایی و تمام موارد گفته شده کیف مدارس با سلامتی کودکان ارتباط مستقیم دارند.

بخصوص این که کودکان در سن رشد قرار دارند و انتخاب یک کیف نامناسب می تواند صدمات جبران ناپذیری به ستون فقرات آن ها بزند. از این رو استفاده از علم روز دنیا در تولید کیف و توجه دقت والدین در این امر می تواند بسیار راهگشا باشد و فرزندان ما از سلامت استخوان بهتری نیز برخوردار باشند.

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment