کیف چرمی، از زیبایی تا کارایی

در مقالات توسط مهدی کاکاییارسال نظر

کیف چرمی، از زیبایی تا کارایی

کیف وسیله ای است که از گذشته های دور به شکل های مختلف در اختیار مردم قرار داشته و از آن استفاده های مختلفی می بردند. این وسیله از مواد اولیه مختلفی تولید می شدند و می شوند. چرم به عنوان یک مواد اولیه مرغوب از گذشته همواره مورد توجه صنعتگران و تولیدگران بوده است. به سبب همین مرغوبیت بوده است که چرم به عنوان یکی از کهن ترین موارد اولیه نه تنها کاربرد خود را از دست نداده است بلکه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

با پیشرفت های علم و ساخت انواع مواد اولیه مختلف، سرعت تولیدات افزایش پیدا کرده و تنوع این تولیدات بسیار گسترده شده است اما هنوز کیفیت چرم و آن اصلاتی که با خود به همراه دارد باعث شده است که این ماده اولیه از دور صنعت خارج نشود و برعکس تبدیل به یکی از قطب های صنعت و تولیدات شود. یکی از ویژگی های بارزی که معمولا همراه این ماده اولیه ایجاد می شود این است که بسیار سخت می توان این ماده را ماشینکاری کرد و به نوعی محصولاتی چون کیف چرمی را توسط ماشین آلات و کارخانه ها تولید کرد.

این ویژگی باعث شده است که هنر دست دوزی در صنعت زنده بماند و به ارج و قرب واقعی خود برسد. از این رو می توان گفت که محصولاتی مانند کیف چرمی، تنها یک محصول ساده با کاربردی مشخص نیستند. این محصولات اصالت و تاریخ را با خود یدک می کشند و بر روی آن نشانه هایی از دستهایی است که آن را ساخته است.

آن چیزی که به نظر من می تواند کیف چرمی یا هر محصول چرمی دیگری را جذاب کند، این است که زمان زیادی برای ساخت آن صرف شده است این زمان بالا یعنی ارزش بالا و این ارزش بالا یعنی همان جذابیت ذاتی که این محصولات با خود به همراه دارند. در این مقاله قصد داریم سراغ کیف چرمی برمی. دیدی دیگر به آن داشته باشیم و بیشتر با آن آشنا شویم. کیفی که هیچ کدام از ما نمی توانیم به راحتی آن را رد کنیم و از آن بگذریم.

 

 

کیف چرمی، زیبا و با اصالت

دربالا به این موضوع اشاره کردیم که یک ویژگی ممتاز کیف چرمی این است که از چرم ساخته شده است و چرم در ذات خود اصلات و کهن بودن را دارد. این ویژگی خود به خود زیبایی را وارد چرخه می کند. اما این تمام ماجرای کار نیست. همانطور که گفتیم چرم در برابر ماشین کاری مقاوم است و چندان نمی توان روی آن طرح های ظریف ماشین شده ایجاد کرد. و حتی با تصور بر این که بتوان این کار را انجام داد آن محصول دچار یک تناقض می شود.

چرا که ذات چرم این را نمی تواند قبول کند و این عدم همخوانی به خوبی روی محصول مشخص می شود. از این رو در طراحی هایی که روی انواع محصول چون کیف چرمی انجام می گیرد کار دست باید باشد. این اتفاق یک نوع محدودیت است و شاید در دید اول بسیار بد به نظر بیاید. اما باید گفت که هر نوع محدودیتی در عین بد بودن یک ویژگی بسیار خوب و مناسب دارد و آن این است که باعث ایجاد انواع خلاقیت ها می شوند. همانند فیلم های سینمایی کلاسیک و سیاه و سفید که انواع محدودیت ها را داشتند اما با خلاقیت در متن و فیلم برداری و کارگردانی خود را در تاریخ سینما جاودان کردند.

بنابراین اصلی ترین دلیل زیبایی و جذاب بودن کیف چرمی را شاید بتوان همان محدودیت دانست که باعث شده قلم کاری دست این طرح ها را کار کند. البته باید گفت که امروزه همه محصولات چرمی این چنین نیستند و بسیاری از آن ها توسط ماشین کار شده اند. البته باید گفت این سری از کیف چرمی ها با نهایت ظرافت سعی کردند مانند عمل دست کمی زمختی و نامنظمی را به کار خود اضافه کنند تا با روحیه چرم تضاد نداشته باشد. اما آن چرمی که کار دست باشد، چنان زیبایی دارد که نمی توان از آن چشم گرفت و به راحتی از آن گذشت.

این ویژگی ها و زیبایی باعث شده است که زیبایی و جذابیت کیف چرمی کارایی آن را تحت شعاع قرار داده است و بیشتر دوست داریم از کیف چرمی به عنوان یک زینت استفاده کنیم تا به عنوان یک کیف وسایل برای جابجایی وسایل مورد نیازمان.

 

 

کارایی در کیف چرمی

گرچه در بالا به این نتیجه رسیدیم که زیبایی فوق وصف کیف چرمی باعث شده است که این کیف ها کمتر از دید کارایی و کاربردی به آنها نگاه شود.اما این سخن نمی تواند کارایی و کیفیت این کیف ها را زیر سوال ببرد. همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم، یکی از بارزترین ویژگی های چرم کیفیت بالای آن است. یکی از نشانه های این که چرم اصل را از چرم تقلبی تشخیص دهیم دقیقا همین کارایی و کیفیت آن است. شما می توانید با گرفتن شعله زیر محصولی که ادعای چرم را دارد راحت آن را به پای آزمایش بکشید.

چرم هیچگاه نمی سوزد و بر اثر شعله جمع نمی شود. محصولی که در برابر گرما این چنین مقاومت دارد مسلما در برابر انواع فشارها و موراد مختلف نیز کارایی لازم را خواهد داشت. از این رو می توان گفت که نه تنها کیف چرمی بلکه تمام محصولات چرمی کارایی فراتر از انتظار ما را تامین می کنند. اما این خود ما هستیم که با توجه به روحیه ای که از این محصولات می بینیم و البته کم بودن آن ها در جامعه و گران بودن آن ها نسبت به سایر محصولات، دوست داریم بیشتر از این محصولات به عنوان یک زینت و یک جلوه استفاده کنیم و کاری نداریم این محصول چه کارایی هایی دارد.

در نهایت می توان گفت که یک محصول چرمی چون کیف چرمی می تواند بسیار کاربردی و مفید باشد. کیفی که با توجه به کم بودن آن در جامعه نسبت به سایر محصولات جلوه ای دوبرابر پیدا کرده است و باعث شده است که صاحب آن به نوعی خاص و البته نسبت به نوع کیف چرم، دارایی شخصیتی بالاتر باشد. یادمان نرود گرچه جان آدمی شریف است به آدمیت آن، اما شرایط بیرونی را نباید دست کم گرفت. به خود احترام بگذارید تا دیگران به شما احترام بگذارند.

 

 

 

 

 

Leave a Comment